Karma dla kotów
10,35 zł
6,59 zł
10,35 zł
6,59 zł
10,35 zł
6,59 zł
10,35 zł
6,59 zł
10,35 zł
6,59 zł
10,35 zł
6,59 zł
10,35 zł
Karma dla kota
Karma dla kotów wpływa na prawidłowy rozwój i dobrą kondycję zdrowotną zwierzęcia. Decydując się na zakup karmy dla kota pamiętaj, że pokarm powinien być dostosowany do jego wieku, rasy, aktywności oraz ogólnej kondycji zdrowotnej. Przed wybraniem najlepszej karmy dla kota możesz zawsze skorzystać z porady specjalistów netfutter.pl
Karma dla kota – jaka powinna być?
Koty to bezwzględni mięsożercy i tym należy kierować się przede wszystkim, podczas zakupu jedzenia dla kotów. Dokonując zakupu karmy dla kota sprawdź, czy jest to jedzenie pełnoporcjowe czy uzupełniające. Karma pełnoporcjowa zaspokaja w pełni dzienne zapotrzebowanie kota na składniki odżywcze, karma uzupełniająca np. przekąski dla kota nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kota na kalorie.
Jeżeli Twój kot cierpi na alergię pokarmową bądź nadwrażliwość na niektóre składniki odżywcze możesz sięgnąć po karmę o krótkim składzie, w której wykluczono problematyczny dla kota składnik.
Karma dla kota – rodzaje
Dieta kota może opierać się na karmie suchej, karmie mokrej bądź żywieniu mieszanym.
Sucha karma dla kota powinna zawierać wysoki procent białka z mięsa, ponieważ to właśnie z niego koty czerpią aż 50% energii. Kolejne 40% energii czerpią z tłuszczów, dlatego sprawdź czy w karmie znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Najlepsze suche karmy dla kotów zawierają nie więcej niż 5% węglowodanów.
Zaletą mokrych karm dla kotów jest ich wysoka wilgotność, sięgająca nawet 80%. Kot powinien wypijać ok. 50 ml wody na kilogram masy ciała. Można przyjąć, że każde 100 gramów mokrej karmy dla kota zawiera około 80 ml wody, której spożycie pomniejsza całkowite dzienne zapotrzebowanie kota na wodę.
Karmienie kota metodą mieszaną wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela. Należy przeliczyć dokładne zapotrzebowanie energetyczne kota, a następnie wyliczyć jaką ilość suchej i mokrej karmy powinien otrzymać kot w ciągu doby. Przyjmuje się, że 2/3 dobowej dawki żywieniowej powinna zaspokajać mokra karma, a 1/3 sucha.
Karmy dla kotów dostosowane do wieku
Karma dla kota powinny być dostosowane do jego wieku.
Karma dla kociąt jest zdecydowanie bardziej kaloryczna, gdyż kocię potrzebuje zdecydowanie więcej energii w okresie intensywnego wzrostu. Z drugiej strony karma dla kota seniora powinna być light, gdyż starsze koty mają zwykle mniejsze zapotrzebowanie na kalorie w diecie. Karma dla kotów dorosłych może być posiłkiem dostosowanym do konkretnych potrzeb zwierzęcia np.
- Sucha karma dla kota z problemami układu moczowego
- Sucha karma dla kota z ostrą niewydolnością nerek
- Sucha karma dla kota z chorą wątrobą
Karmy dla kotów – dopasowane do rasy
Decydując się na zakup karmy dla kotów możesz wziąć pod uwagę rasę swojego zwierzęcia. Niektórzy producenci przygotowali karmy, skomponowane w taki sposób, by zaspokoić potrzeby konkretnej rasy. Na rynku dostępna jest np.:
- karma dla maine coona
- karma dla kota rosyjskiego niebieskiego
- karma dla kota bengalskiego
- karma dla kota brytyjskiego
Karma dla kota – jak dużo powinien jeść kot?
Ilość karmy dla kota, jaką powinno otrzymać zwierzę w ciągu dnia zależy od wieku, aktywności, wagi oraz ogólnej kondycji zdrowotnej.
Podstawą do oszacowania wielkości porcji jedzenia dla kota jest obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Inne zapotrzebowanie na kalorie będą miały koty dziko żyjące, inne koty domowe nie wychodzące oraz wychodzące.
Zapotrzebowanie kotów domowych na energię ustala się w oparciu o ich masę ciała oraz poziom aktywności fizycznej.
- Kot mało aktywny, z nadwagą, kastrat - 40-50 kcal/kg masy ciała/dzień
- Kot średnio aktywny - 60-80 kcal/kg masy ciała/dzień
- Kot aktywny, wychodzący na zewnątrz domu - 90-110 kcal/kg masy ciała/dzień
Teraz wystarczy obliczyć jak kaloryczna jest karma dla kota, którą podajesz swojemu pupilowi.
Niestety kaloryczność karm nie jest podawana na opakowaniach i należy ją obliczyć samodzielnie.
By to zrobić należy obliczyć procentowy udział węglowodanów w karmie poprzez odjęcie od 100% wszystkich procentowych udziałów składników podanych na etykiecie w rubryce Analiza chemiczna.
W tej części etykiety producent karmy zobowiązany jest podać procentową zawartość:
- Białka
- Tłuszczu
- Włókna surowego
- Popiołów
- Wilgotności (jeżeli jest wyższa niż 14%)
Jeżeli poznasz % udział białka, tłuszczu i węglowodanów w karmie możesz orientacyjnie wyliczyć jej kaloryczność w 100g.
By określić, ile karmy mokrej podawać kotu musisz jeszcze dla każdego z powyższych składników odżywczych znać współczynniki kaloryczności. Są one następujące:
- Białko: 3,5
- Węglowodany: 3,5
- Tłuszcze 8,5
Przybliżona kaloryczność to suma iloczynów białka z jego współczynnikiem kaloryczności, węglowodanów i tłuszczy z ich współczynnikami kaloryczności.
Ile razy dziennie karmić kota?
Karma dla kota powinna być podawana w ciągu dnia w mniejszych porcjach i możliwie jak najczęściej. Koty w naturze pobierają pokarm nawet 20 razy dziennie. Jedzenie dla kota podawane w mniejszych porcjach, ale często stabilizuje efektywność przemian metabolicznych i zapobiega brakom składników odżywczych. W przypadku nieregularnego karmienia kota może dojść do tzw. „spichrzania” i braku homeostazy w organizmie, co może prowadzić do nadwagi i otyłości.
Częstotliwość podawania jedzenia dla kota zależy również od wieku. Kocięta potrzebują więcej pokarmu do prawidłowego rozwoju. Ich małe żołądki nie są w stanie przyjąć dużych porcji karmy dla kota, dlatego hodowcy zalecają, by karmić kociego oseska co 4 godziny małymi porcjami karmy.
Jeżeli zastanawiasz się, jak często karmić kota, to stosuj się do zasady: tak często, jak tylko się da.
Przy większej częstotliwości karmienia pomocne będzie karmidło automatyczne, które otworzy się dla kota w zaprogramowanych odstępach czasu.
Najlepsza karma dla kota – jaką wybrać
Najlepsza karma dla kota to taka, która będzie dopasowana do jego wieku i rasy. Jedzenie dla kociąt powinno być bardziej kaloryczne i zawierać mikro i makroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Koty dorosłe mogą mieć różne potrzeby, wynikające z ich kondycji zdrowotnej oraz aktywności. Starsze koty potrzebują karmy niskokalorycznej, gdyż zwykle ich poziom aktywności jest mniejszy.
Najlepsza mokra karma dla kota to taka, która ma krótki skład oraz wysoką zawartość białka pochodzenia zwierzęcego.
Najlepsza sucha karma dla kota to taka, w której głównym źródłem białka jest mięso zwierzęce.
W specjalistycznym sklepie internetowym netfutter.pl znajdziesz wiele marek karm dla kotów:
- karma dla kota bozita
- karma dla kota applaws
- karma dla kota royal canin
- karma dla kota Natural trail
Przed zakupem karmy dla kota pamiętaj, że jakość idzie zwykle w parze z ceną. Nie kupuj tanich karm, które nie zaspokoją w pełni zapotrzebowania Twojego kota na niezbędne składniki odżywcze. Źle karmiony kot może być bardziej podatny na wiele chorób.
Karma dla kota – jak ją przechowywać?
Mokra karma dla kota powinna być po otwarciu przechowywana w lodówce, a kot powinien ją zjeść w ciągu 24 godzin.
Sucha karma dla kota powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu. Po otwarciu czas jej zdatności do spożycia, jeżeli nie jest narażona na wilgoć, promienie słoneczne i nadmierne wietrzenie, wynosi zwykle ok. 45 dni. Kupując karmę wybieraj worki z zamykaniem na zamek strunowy, jeżeli karma nie jest w ten sposób zabezpieczona powinieneś zakupić pojemnik na karmę dla kota.
Pamiętaj o jeszcze kilku ważnych zasadach:
- Nie mieszaj nowej karmy dla kota ze starą karmą
- Karma w misce powinna leżeć nie dłużej niż 15-20 minut – jeżeli kot nie zje pokarmu należy zabrać miskę i wyrzucić pozostałą część karmy
- Kupuj karmę w mniejszych workach, by nie była ona po otwarciu przechowywana zbyt długo.
Teraz już wiesz, jak przechowywać karmę dla kota. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie ją kupić, to sprawdź ofertę sklepu internetowego netfutter.pl
Dlaczego kupować w internetowym sklepie netfutter.pl?
W sklepie internetowym netfutter.pl znajdziesz szeroki asortyment suchych karm dla kotów, mokrych karm dla kotów oraz karm specjalistycznych dla kotów z określonymi problemami zdrowotnymi.
Jeżeli nie wiesz, jaką karmę dla kota wybrać możesz skorzystać z porady konsultanta, który zada Ci kilka pytań i pomoże dobrać odpowiednią karmę dla Twojego kota.
Zakupy w sklepie internetowym netfutter.pl, to gwarancja produktów najwyżej jakości w konkurencyjnych cenach.